How Nia-design came about

Nia-design was born from a dream.

It is my life's pilgrimagewhere I found myself. All my inspiration and development of creativity was unleashed by my two daughters. I started to actively sew and paint, but it was only working with leather that fascinated me. Combining the names of the daughters created the name NIA and that's how it all started.

I am constantly learning from professionals and improving my procedures. I buy material from quality Czech tannerieswhere is quality first. Since 2020, I have been building a studio in which all my creations are created. I emphasize quality.

I try to give to everyone maximum care, every product is made individually. I create archery braces, shoes and other products tailoredu, vše I dye, paint and decorate everything by hand I enjoy this creative part of production, where I can literally go wild on the details.

In the field of shoes, my greatest mentor is the professional orthopedic cobbler Vlastislav Koutný. Another of my teachers is professional shoemaker Alan Kvasnička.

I mostly deal with archery equipment in the form of quivers and quivers. I myself am an amateur "garden" archer. 😀 At the same time, I organize leather decorating courses, which are the basis of a quality start in the world of leather and decorating, or an exceptional experience for creative souls.

My biggest hobby is making leather. I put a piece of my own imprint into each product for unique clients who want something more.

  • Nia Luna women's wallet
    Tato peněženka byla vyrobena na přání. Dominantou je opět kámen achát a domeček uvnitř peněženky je symbol pro obdarovanou. 😍😍😍 Peněženky skladem a ostatní mé výrobky naleznete zde 👉😍 https://nia-design.cz/e-shop/
  • Women's leather wallet Nia Elegance
    Kožená peněženka Nia Elegance je krásným a jedinečným doplňkem. Opět byl kladen důraz na spojení kvality, designu a praktičnosti. Peněženka je kompletně ručně vyrobena s důrazem na kvalitní zpracování a dlouho životnost. Na výrobu byla použita vysoce kvalitní kůže v kombinaci tyrkysové a hnědé barvy. Výrazným designovým prvkem je mandalové zdobení, které je v kontrastní … Read more
  • Women's leather wallet Nia Luna
    Luxusní dámská kožená peněženka Nia Luna je spojením kvality, designu a praktičnosti. Kompletně ručně vyrobena s důrazem na kvalitní zpracování a dlouho životnost. Na výrobu byla použita vysoce kvalitní kůže v kombinaci modro hnědé barvy. Hlavním designovým prvkem je opět vložený minerál achát a květinové zdobení. Peněženka disponuje přihrádkami na bankovky, kapsou na drobné a přihrádkami … Read more