How Nia-design came about

Nia-design was born from a dream.

It is my life's pilgrimagewhere I found myself. All my inspiration and development of creativity was unleashed by my two daughters. I started to actively sew and paint, but it was only working with leather that fascinated me. Combining the names of the daughters created the name NIA and that's how it all started.

I am constantly learning from professionals and improving my procedures. I buy material from quality Czech tannerieswhere is quality first. Since 2020, I have been building a studio in which all my creations are created. I emphasize quality.

I try to give to everyone maximum care, every product is made individually. I create archery braces, shoes and other products tailoredu, vše I dye, paint and decorate everything by hand I enjoy this creative part of production, where I can literally go wild on the details.

In the field of shoes, my greatest mentor is the professional orthopedic cobbler Vlastislav Koutný. Another of my teachers is professional shoemaker Alan Kvasnička.

I mostly deal with archery equipment in the form of quivers and quivers. I myself am an amateur "garden" archer. 😀 At the same time, I organize leather decorating courses, which are the basis of a quality start in the world of leather and decorating, or an exceptional experience for creative souls.

My biggest hobby is making leather. I put a piece of my own imprint into each product for unique clients who want something more.

  • Steampunk costume
    Tento kostým jsem tvořila pro svou starší dceru. Byl to zatím nejtěžší šicí projekt, na kterém jsem pracovala, kostým ve stylu Steampunk. Výsledek se líbil kamarádovi fotografovi, tak vznikly tyto fotky. Vše kožené na fotkách jsem šila. Brýle, klobouk a i ostatní kožené doplňky. Korzet jsem použila koupený a upravila na velikost dcery, halenku také, … PokračovatSteampunk costume
  • Set of bracelet with earrings
    Chtěla bych Vám nabídnout set náramku a náušnic. Kombinace hnědé a tyrkysové se zlatými prvky a podmanivým minerálem. Elegantní, boho, éterické a smyslné, pro každou příležitost. Cena setu 1.850Kč
  • Necklace
    Ukažte ji, že je pro vás milovaným andělem!Nejenom Valentýn je svátek lásky a tímto originálním dárkem zjihne každá žena/dívka a vy tím maximálně zabodujete. 😉😁Ručně vyrobený kožený náhrdelník ve zlaté a červené variantě.